Bruksizm

Bruksizm (Diş Sıkma) Nedir?

Bruksizm (diş gıcırdatma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma olayıdır. Toplumumuzda sık rastlanır. Genellikle bu alışkanlığa sahip bireyler bundan habersizdir.

Sebepleri;

Duygusal stresler (Herkes stresin bruksizmin nedenleri arasında en önemli faktör olduğu konusunda fikir birliği içerisindedir. Vücudumuzda stres belirtilerini ilk olarak gördüğümüz yer ağız dokularıdır. Stres bruksizmin hem oluş nedeni hem de olayın şiddetini artıran en önemli faktör olarak belirlenmiştir.)

• Aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak

• Malokluzyon (dişlerin diziliş ve sıralanışındaki bozukluklar)

 

Diş gıcırdatması sonucu ağız ve dokularında ne tür rahatsızlıklar oluşur ve belirtileri nelerdir?

Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma, Dişlerde kırılma, Dişlerde aşırı hassasiyet, Diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan dişin boynunda diş eti hizasında oluşan çentik şeklindeki aşınmalar, Dişlerde sallanma, Yanaklarda iritasyon (tahriş), Kas ağrısı, Baş ağrısı, Çene ekleminde ağrı.

Tedavi;

Tedavinin amacı dişlerde çene ekleminde oluşabilecek kalıcı zararları önlemek ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır Protez uzmanınız tarafından uygulanan, uyku sırasında dişlerin birbirleri ile temasını engellemek amacı ile alt ve üst çene dişlerinin arasına yerleştirilerek kullanılan “gece koruyucuları”, diş gıcırdatması semptomatik tedavisinde kullanılan en önemli araçtır. Ancak gece koruyucularının çoğunlukla tek başlarına yeterli olamayabilmektedir. Bu nedenle hastalığın sergilediği tabloya göre gece koruyucularının yanında bazı ek tedavilerinde uygulanması gerekmektedir:

• Stres terapisi,

• Rahat uyumayı sağlayıcı önlemler,

• Kas gevşetici ilaç uygulaması,

• Hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi,

• Eksik olan dişlerin yerine koyulabilmesi için protez uygulamaları.

• Bunun dışında ileri vakalarda Çene Cerrahınız tarafından uygulanan “BOTOKS” uygulamaları da tedavide iyi sonuçlar vermektedir

Sayfa Dilini Çevir »
Sohbeti Başlat
Yardıma mı ihtiyacın var?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?