Loading
X
Hemen ara! Tel:777 0 700 Cep: 553 747 1 747 | uzmandentaclinic@gmail.com
Gülüş Tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı, özünde hastalarımızın hayal ettikleri, aynaya baktıklarında görmek istedikleri gülümsemenin; yüz şekli, ten rengi, dudaklar, dişler ve diş etleri gibi çevre dokular dikkate alınarak hastalarımıza kazandırılmasıdır.

Gülüş tasarımına nasıl başlanır?

Gülüş tasarımına gülümsendiği zaman ortaya çıkan görüntüde ideal bir gülümsemeye kıyasla eksik ya da aşırı olan noktalar, hastamızdan çektiğimiz ön cephe, profil, gülümseme fotoğrafları ve  dental röntgenler yardımıyla belirlenerek başlanır.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımı yapılırken dişlerin oluşturduğu bölgenin estetiği (beyaz estetik) ve dişetlerinin oluşturduğu bölgenin estetiği (pembe estetik) değerlendirilir. Bu amaçla hastadan alınan fotoğraflar gülümseme fotoğrafları üzerinde diş etlerinin hangi seviyede olması gerektiği, hangi dişlerin tasarıma dahil edileceği değerlendirilir. Yapılan dijital tasarımlar sonucu tedavi planı netleştirilir.

Gülüş tasarımında pembe estetik diye adlandırılan dişeti estetiği nasıl uygulanır?

Tüm estetik uygulamalarda amaç kişiye yakışanı bulmaktır. Gülerken dişlerin görüntüsü kadar dişetlerinin seviyesi ve simetrisi de önemlidir. Bunun için hasatalardan alınan fotoğraflara uygun olarak çene cerrahı yardımıyla dişetleri şekillendirilmelidir.

Gülüş tasarımında beyaz estetik diye adlandırılan dişeti estetik hangi uygulamalarla sağlanır?

  • Diş beyazlatma
  • Zirkonyum ya da porselen kaplamalar
  • Bonding
  • Ortodontik tedaviler
  • Lamina porselenler (yaprak porselenler)
  • İmplant destekli restorasyonlar
Gülüş Tasarımı kaç seansta tamamlanır?

Hastaya uygulanacak tedavilere göre seans sayısı değişiklik göstermektedir. Uygulanacak tedavi bazen tek seansta bazen de birkaç haftada tamamlanabilmektedir.

Gülüş tasarımı yaptırmak istediğimizde dişlerimizi kestirip kaplama yaptırmak zorunda mıyız?

Gülüş tasarımı için her zaman dişlerin kesilmesi ve kaplanması gerekmemektedir. Bazen dişeti seviyeleme, diş beyazlatma ya da porselen lamina uygulamaları gibi kolay ve koruyucu yöntemlerle estetik beklentileriniz karşılanabilmektedir.